czwartek, 10 stycznia 2019

Podróż do krainy Anaruka.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY 1-3 EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
Autor: Dorota Dankowska
Klasa: 2

Temat: Podróż do krainy Anaruka.
Edukacja: 
Polonistyczna – Opracowanie lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” 
Przyrodnicza – Rozpoznawanie i nazywanie kierunków świata. Utrwalenie nazw Kontynentów.  Matematyczna – Szacowanie odległości. 
Informatyczna – Programowanie robota Photon wg. ustalonych kryteriów.
Czas trwania: 45 minut

Cele główne: Utrwalenie kierunków świata i nazw kontynentów. Rozwijanie kompetencji miękkich: umiejętność pracy w zespole, zadaniowe podejście do stawianych problemów, logiczne, algorytmiczne myślenie. Rozbudzanie ciekawości poznawczej.

Cele operacyjne:
Uczeń: 
wyodrębnia głównego bohatera lektury; 
wypowiada się na określony temat. 
wskazuje i nazywa kierunki świata; 
wskazuje i nazywa kontynenty; 
wykonuje zadania według instrukcji; 
programuje robota wg. określonych warunków. 
 szacuje odległości. 
redaguje i zapisuje zdania. 
współpracuje w zespole

Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania
Formy: zbiorowa – z cała klasą, zespołowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: mata z mapą świata, robot Photon, tablet, tablica interaktywna, prezentacja multimedialna.
Przebieg aktywności uczniów podczas zajęć.
1. Rozmowa wprowadzająca do tematu:
Jaką lekturę omawiamy? Kto jest głównym bohaterem? Gdzie mieszka Anaruk?
2. Oglądanie krótkiej prezentacji: Arktyka i Antarktyda.
3. Wskazywanie na mapie kierunków świata. Ćwiczenie interaktywne.
4. Praca z robotem Photon. 
 Odnalezienie na macie z mapa świata KONTYNENTU - Europa,
Wskazywanie Polski na mapie Europy
Ustawienie Photona na miejscu startu.
Ustalenie zadań podróży Photona po świecie.
- Z Polski jedzie do Azji. Zatrzymuje się w Chinach. Mruga żółtymi światłami.
- Z Chin robot jedzie do Afryki, zatrzymuje się, mruga czarnymi światłami.
- z Afryki jedzie do Ameryki Północnej, zatrzymuje się, mruga czerwonymi światłami.
- z Ameryki Północnej do Ameryki Południowej – mruga zielonymi światłami.
- Z Ameryki Południowej do Antarktydy. Zatrzymuje się, wydaje dźwięk.
- Z Antarktydy do Grenlandii. Zatrzymuje się, wydaje dźwięk i wykonuje obrót wokół własnej osi. Uczniowie programują robota wg. określonych kryteriów. Pracują w zespołach dwu- trzyosobowych.

5. Praca przy stolikach. Uzupełnianie zdań będących podsumowaniem lekcji. W towarzystwie Photona chcieliśmy odwiedzić Anaruka w Grenlandii. Odbyliśmy ciekawą podróż przez wszystkie kontynenty.

6. Podsumowanie zajęć: Uczniowie określają, który element najbardziej lekcji im się podobał i dlaczego.