czwartek, 18 kwietnia 2019

Tańczymy walca z Fryderykiem Chopinem


SCENARIUSZ ZAJĘĆ   KLASY 1-3   EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA


Autor: Edyta Karwowska

Klasa:  2

Temat: Tańczymy walca z Fryderykiem Chopinem

Edukacja:

·        Polonistyczna – Poznanie twórczoći i życiorysu Fryderyka Chopina.

·        Muzyczna – Słuchanie utworów F. Chopina. Poznanie nazw tańców polskich.

·        Matematyczna – Szacowanie odległości.

·        Informatyczna – Programowanie robota Photon wg. ustalonych kryteriów.

Czas trwania: 90 minut

Cele główne:

Poznanie życiorysu i twórczości Fryderyka Chopina. Rozwijanie kompetencji miękkich: umiejętność pracy w zespole, zadaniowe podejście do stawianych problemów, logiczne, algorytmiczne myślenie.

Rozbudzanie zamiłowania do muzyki.


Cele operacyjne:

Uczeń:

·        słucha w skupieniu krótkich utworów muzycznych;

·        rozróżnia na podstawie słuchanego utworu muzykę: smutną, wesołą, skoczną, marszową itp.;

·        przedstawia ruchem treść muzyczną;

·        porusza się i tańczy według utworzonych przez siebie układów ruchowych;

·        wykonuje zadania według instrukcji;

·        programuje robota wg. określonych warunków;

·        szacuje odległości;

·        współpracuje w zespole


Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania

Formy: zbiorowa – z cała klasą, zespołowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta z utworami Fryderyka Chopina, robot Photon, tablet, tablica interaktywna, prezentacja multimedialna.


Przebieg aktywności uczniów podczas zajęć.

1. Ułożenie z puzzli postaci Fryderyka Chopina na tablicy multimedialnej w programie https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=29d6f70e3257

2. Oglądanie krótkiej prezentacji o Fryderyku Chopinie. Przykładowe pytania po skończonej prezentacji: Co robił Chopin, kiedy miał 20 lat? Gdzie i kiedy się urodził? Ile chłopiec miał lat, kiedy koncertował po raz pierwszy? Jak długo żył? Gdzie zmarł? Jaki konkurs muzyczny odbywa się co 5 lat w Polsce?

        3. Słuchanie „Poloneza B-dur”- pierwszej kompozycji Fryderyka Chopina w wieku 7 lat.

        Z czym kojarzy się nazwa tego utworu? (z tańcem narodowym)

 4. Odszukiwanie na płycie tytułów utworów Chopina, które kojarzą się z polskimi tańcami   narodowymi np. utwory wesołe w tonacji durowej: „Polonez A-dur”, Walc Des-dur”, „Mazurek C-dur”, utwory smutne w tonacji molowej: „Mazurek a-moll”, Polonez es- moll”

         5. Oglądanie fragmentów filmu z różnymi rodzajami tańców: polonezem, walcem i mazurem.

  6. Praca z robotem Photon.

·        Wysłuchanie utworu Fryderyka Chopina Walc a-moll. Spontaniczny taniec według wymyślonych kroków do utworu.

·        Ułożenie układu tanecznego dla robota Photona do Walca a-moll Fryderyka Chopina.

-


Uczniowie programują robota wg. określonych kryteriów. Pracują w zespołach dwu- trzyosobowych.

            7. Podsumowaniem lekcji.

               Występ wszystkich robotów do wspólnego układu tanecznego Walc a-moll Fryderyka Chopina.

            8. Podsumowanie zajęć:

Uczniowie określają, który element najbardziej lekcji im się podobał i dlaczego.