piątek, 15 marca 2019

Poznajemy zabytki naszego miasta

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY 1-3 EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
Do pobrania

Autor: Dorota Dankowska
Klasa: 2

Temat: Poznajemy zabytki naszego miasta

Proponowany scenariusz dotyczy miasta Słupsk. Można go modyfikować w do swoich potrzeb.

Edukacja: 
Społeczna – Moja miejscowość – zabytki. 
Polonistyczna – Czytanie ze zrozumieniem tekstów informacyjnych. Pisownia nazw zabytków wielką literą. 
Matematyczna – Szacowanie odległości. 
Informatyczna – Programowanie robota Photon wg. ustalonych kryteriów.
Czas trwania: 45 minut

Cele główne: Zapoznanie z ważniejszymi zabytkami miasta.
Rozwijanie kompetencji miękkich: umiejętność pracy w zespole, zadaniowe podejście do stawianych problemów, logiczne, algorytmiczne myślenie.
Rozbudzanie ciekawości poznawczej.

Cele operacyjne: Uczeń: 
wskazuje miasto na mapie Polski, określa region i województwo w jakim leży 
układa herb miasta z puzzli;
 uważnie ogląda prezentacje multimedialną; 
wypowiada się na określony temat; 
czyta ze zrozumieniem teksty informacyjne; 
wyszukuje nazwy zabytków w wykreślance wyrazowej; 
zapisuje nazwy zabytków wielką literą; 
wykonuje zadania według instrukcji; 
 programuje robota wg. określonych warunków. 
szacuje odległości; 
redaguje i zapisuje zdania; 
współpracuje w zespole

Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania
Formy: zbiorowa – z cała klasą, zespołowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: ilustracje zabytków, opisy obiektów, robot Photon, tablet, tablica interaktywna, prezentacja multimedialna/film, puzzle interaktywne, mapa Polski, magnesy, wykreślanka interaktywna.

Przebieg aktywności uczniów podczas zajęć.
1. Rozmowa wprowadzająca do tematu: Praca z mapą – wskazywanie miejscowości, określanie położenia: regionu, województwa. Zapis tematu do zeszytu: Zabytki mojego miasta. Układanie herbu miasta z puzzli, np.: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=00cebda68744 (puzzle mogą być wycięte z papieru)
2. Oglądanie krótkiej prezentacji multimedialnej / filmu : https://youtu.be/MjxTBDr4kjo
3. Wykreślanka – uczniowie wyszukują nazw zabytków Słupska: https://learningapps.org/view6581754
4. Zapoznanie z zadaniem Na podłodze rozłożone są różne ilustracje zabytków miasta. Zespoły losują karty z opisem zabytków. Zadaniem każdego zespołu jest odnaleźć określony zabytek i zaprogramować Photona , aby do niego doszedł.
5. Praca z robotem Photon. Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Każdy zespół programuje własnego robota. Zespoły programują robota wg. określonych kryteriów: wyznaczyć trasę, kiedy się rbot zatrzyma się, mruga światłami i wydaje dźwięk – oklaski. Odszukane ilustracje z zabytkami przyczepiane są do tablicy magnetycznej w celu weryfikacji.
6. Praca przy stolikach. Uzupełnianie zadnia nazwami zabytków. W Słupsku można zobaczyć: ………………………………………………………………………………………
7. Podsumowanie zajęć: Uczniowie określają, który element lekcji sprawił im najwięcej trudności i dlaczego?