SCENARIUSZ
ZAJĘĆ KLASY 1-3 EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
Autor: Edyta Karwowska
Klasa: 2
Temat: Tańczymy walca z Fryderykiem
Chopinem
Edukacja:
·
Polonistyczna – Poznanie twórczoći i życiorysu
Fryderyka Chopina.
·
Muzyczna – Słuchanie utworów F. Chopina. Poznanie
nazw tańców polskich.
·
Matematyczna – Szacowanie odległości.
·
Informatyczna – Programowanie robota Photon wg.
ustalonych kryteriów.
Czas trwania: 90 minut
Cele główne:
Poznanie
życiorysu i twórczości Fryderyka Chopina. Rozwijanie kompetencji miękkich:
umiejętność pracy w zespole, zadaniowe podejście do stawianych problemów,
logiczne, algorytmiczne myślenie.
Rozbudzanie
zamiłowania do muzyki.
Cele operacyjne:
Uczeń:
·
słucha w skupieniu krótkich utworów muzycznych;
·
rozróżnia na podstawie słuchanego utworu muzykę:
smutną, wesołą, skoczną, marszową itp.;
·
przedstawia ruchem treść muzyczną;
·
porusza się i tańczy według utworzonych przez
siebie układów ruchowych;
·
wykonuje zadania według instrukcji;
·
programuje robota wg. określonych warunków;
·
szacuje odległości;
·
współpracuje w zespole
Metody: poszukujące, podające,
praktycznego działania
Formy: zbiorowa – z cała klasą,
zespołowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta z
utworami Fryderyka Chopina, robot Photon, tablet, tablica interaktywna, prezentacja
multimedialna.
Przebieg aktywności uczniów podczas zajęć.
1. Ułożenie z puzzli postaci
Fryderyka Chopina na tablicy multimedialnej w programie https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=29d6f70e3257
2. Oglądanie krótkiej prezentacji o
Fryderyku Chopinie. Przykładowe pytania po skończonej prezentacji: Co robił
Chopin, kiedy miał 20 lat? Gdzie i kiedy się urodził? Ile chłopiec miał lat,
kiedy koncertował po raz pierwszy? Jak długo żył? Gdzie zmarł? Jaki konkurs
muzyczny odbywa się co 5 lat w Polsce?
3. Słuchanie „Poloneza B-dur”-
pierwszej kompozycji Fryderyka Chopina w wieku 7 lat.
Z czym kojarzy się nazwa tego utworu?
(z tańcem narodowym)
4. Odszukiwanie na płycie tytułów utworów
Chopina, które kojarzą się z polskimi tańcami
narodowymi np. utwory wesołe w tonacji durowej: „Polonez A-dur”, Walc
Des-dur”, „Mazurek C-dur”, utwory smutne w tonacji molowej: „Mazurek a-moll”,
Polonez es- moll”
5. Oglądanie fragmentów filmu z
różnymi rodzajami tańców: polonezem, walcem i mazurem.
6. Praca z robotem Photon.
·
Wysłuchanie utworu Fryderyka Chopina Walc
a-moll. Spontaniczny taniec według wymyślonych kroków do utworu.
·
Ułożenie układu tanecznego dla robota Photona do
Walca a-moll Fryderyka Chopina.
-
Uczniowie programują robota wg. określonych kryteriów.
Pracują w zespołach dwu- trzyosobowych.
7.
Podsumowaniem lekcji.
Występ
wszystkich robotów do wspólnego układu tanecznego Walc a-moll Fryderyka
Chopina.
8.
Podsumowanie zajęć:
Uczniowie określają, który element najbardziej lekcji
im się podobał i dlaczego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz